Novoroční řádky

Milí kamarádi,

moc vás zdravím v tomto novém roce a posílám co nejhezčí pozdravy do českých luhů a moravských hájů. Určitě jste už strašně zvědaví a těšíte se na nějaké zprávy z vánočního a novoročního Londýna. Inu, bylo to pestré…

Vánoce jsme v naší komunitě slavili vlastně nadvakrát. Nejdřív v pátek 17.12. To bylo kvůli spolubratřím z ciziny, kteří se rozjižděli na svátky do svých domovských provincií. Takže jsme dárečky museli mít hotové už o týden dřív! Připili jsme si u stromečku a ti, co odjížděli, si vzali své dárečky zpod stromečku. Měli jsme to rozdělené tak, že každý si na začátku prosince vylosoval jednoho spolubratra, kterému měl koupit nějaký dárek zhruba za 20 liber. Šlo o to, že kdyby kupoval každý každému, vyšlo by to tak na jedno lízátko pro každého.Pravé Vánoce nastaly až o týden potom. Pravda, Štedrý den tu neuznávají, takže jsme po večerní mši zašli se Slováky ke mně na pokoj a dali si tekutého kapříka aspoň jako takovou malou kompenzaci. V Anglii se vše slaví až na Christmas Day čili 25.12. Takže jsme se s Peťom rozhodli, že zajdeme na božíhodovou mši do westminsterské katedrály. Jelikož na Christmas Day neexistuje, aby fungovala jakákoli veřejná doprava, všude se musí autem nebo po svých. Tak jsme si udělali asi 50 minutový výlet tam a pak zase zpátky. Ale stálo to za to. Takhle nějak jsme dopadli…Nádhernou barokní ‘basičku’ jsem měl na sobě poprvé v životě, takže nám to nedalo a na His Grace pana arcibiskupa Vincenta Nicholse jsme si počkali a vyblejskli se s ním. Sympatickej chlapík, nekázal moc dlouho a na konci mše vyšel před katedrálu a se všemi (kdo chtěl) si podal ruku a popřál jim Merry Christmas. Pak jsme se vrátili do komunity, kde nás čekala vpravdě slavnostní tabule – brokolicová polévka a chleba se sýrem. Bomba! No, prostě na Vánoce jsme si museli počkat až do večera…To už bylo něco jiného. Peter se na začátku ujal takového menšího slovenského obřadu, kdy se na oplatku – něco jako mega-hostii – naleje trochu medu a nakrájí stroužek česneku. Znal jsem něco podobného z našeho noviciátu, jen bez toho česneku. Jedli to jen Slovani a Indové, Britové sa škňůřili. Bennettovi to přišlo ale jaksi bez chuťi, takže si na to pro jistotu přilil trochu Tabasca. A jak mu, pane, chutnalo…!Pak jsme už přešli na anglické zvyky – každý si nasadil blýskavou papírovou korunu, spojili jsme se navzájem jakýmsi papírovým řetězem, za který když se zatáhlo, tak to dělalo rány asi jako z kapslíkové pistole. No, a pak už se jedlo a pilo – krůta, pečená šunka, slanina, různé zeleniny (hlavně růžičková kapusta), samozřejmě nechyběl ani Christmas Pie atd. Ten kapr by se byl šiknul, ale co už, jiný kraj, jiný mrav. Jednu věc jsem teda ale fakt postrádal. Kromě koled, samozřejmě. Chyběla mi vánoční vůně. Tady vůbec nic nevonělo! Plastovej stromeček těžko, cukroví se žádný nepeklo, a ani vlastně neexistovalo, takže jeden z veledůležitých smyslů byl zcela ochuzen. Samotnýho mě to dost překvapilo, když jsem zjistil, že si ty Vánoce vlastně potřebuju ani ne tak vychutnat, jako spíš vyčuchat. Na závěr se šlo ke stromečku pro dárky. Můj ‘Secret Santa’ mi nadělil pěknou polokošili a ještě k tomu tričko.

Mezi svátky se nám (opět s Peterem) podařilo zajít na Premier League neboli anglickou fotbalovou ligu. Peťo je takovej docela mafián, takže přes nějaký svý známý ve Slovenské misii se dostal ke dvěma celoročním pernamentkám na Arsenal, které vlastní jakýsi bohatý podnikatel se svou chotí. A půjčil mu je, takže teď jsme jě meli my!Jen tak pro zajímavost, tahle sezónní permanentka stojí 4.000 liber. Říkal jsem si, že ji při svých schopnostech určitě někde ztratím. Nestalo se tak, celkem spokojeně jsem si na pár hodin užíval propůjčené identity paní Sarah Lomnitzerové…Na zápas jsme přišli asi o hodinu a půl dřív, abychom si hezky prohlédli celý stadión. Tuze pěkný a moderní. Zvenku…… i zevnitř. Koho by zajímalo, kdo to vlastně hrál, tak domácí Arsenal hostil Manchester City. Zápas to byl super, plno šancí, atmosféra úžasná, diváků 60.135!K úplné spokojenosti scházela pouze jedna drobnost. óly. Zápas totiž skončil 0:0. Neber to ale, když je to zadarmo…!

Na jiný slavný stadión – Chelsea – jsem se zatím nedostal, i když je tady od nás jen přes řeku. Mám to ale taky v plánu. Zatím jsem jen omrkl stadión zvenku, a musím říct, že ve srovnání s Arsenalem je to takovej slabší valašskej průmer.Dost bolo Vánoc. Na Silvestra jsem byl taky tady a v očekávání příletu mých rodičů. Společnými silami a s přispěním našeho hodného ředitele Johna jsme se z letiště London-Gatwick dostali do našeho domu asi 20 minut před půlnocí, takže jsme si dokonce stihli přiťuknout jakýmsi šumákem. Moji rodiče tu pobývali do 5.ledna a musím říct, že jsem je obdivoval. Dostali totiž docela zabrat, tahal jsem je po všech možných místech, památkách a muzejích. Řekněte sami, jestli nevypadají trochu hotově… Ale šťastně!Byli jsme mj. v londýnské ZOO v Regent’s Parku, to byl ale hustej provar. Myslím, že jihlavská nebo možná i brněnská ZOO jsou na tom líp. Natož pak plzeňská či pražská! Toto ležící zvířátko byl jeden z nejcennějších úlovků…Kultura: byli jsme v divadle, a to v Royal Opera House v Covent Garden na opeře ‘Hansel and Gretel’ čili ‘Perníková chaloupka’. Zpívali moc hezky, divadlo naprosto skvostné, akorát ten děj byl takovej dost známej. Člověk předem věděl, jak to dopadne, a to já nemám moc rád.Poslední den před odletem tatínek chytl jakousi londýnskou chřipku nebo co, takže jsme s maminkou chodili po městě sami. Zašli jsme i do British Museum, který je fakt nechutně obří. Stihli jsme projít tak třetinu a i tak jsme už skoro nemohli chodit natož se na něco dívat. Měli tam ale hezký věcičky. Třeba ‘Rosetta Stone’, díky kterému pan Champollion rozluštil egyptské hieroglify, pak všelijaký klínopisný záležitosti, řecko-římský krásky a prý nesmírně vzácný torzovitý Kentaury.Všude jsme naráželi na různý mumie, známé bustyi podivuhodné ksichty.

Našim se v Londýně moc líbilo a jen těžko se loučili nejen se mnou, ale i s našimi dvěma kuchařkami Glorií a Annettou, co pochází z Jamajky a vaří nám výborné zeleninové polévky.Poslední fotka je těsně před odjezdem na letiště v průčelí našeho salesiánského kostela Nejsvětějšího srdce Páně, který byl podle dobrého zvyku salesiánské otevřenosti bezpečně zamčený.Po Novém roce si naše československá klika – Peťo, Štefo, Gambi (a David) vyžádala na jedno odpoledne našeho pana ředitele Johna, který má doktorát z historie, aby nás vzal do nejposvátnějšího místa všech pravých Angličanů – do westminsterského opatství (Westminster Abbey – původně to byl benediktinský klášterní kostel, dnes anglikánský chrám; pozor neplést s Westminster Cathedral, která je katolická a skoro o 1000 let mladší). Zde byla korunována drtivá většina anglických králů a celá řada jich je tu také pohřbena. Z hlediska architektonického je to unikát – čistá francouzská raná gotika.V komplexu bývalého kláštera se nachází úžasně vzdušná vrcholně gotická kapitulní síňa hlavně nejstarší dveře v celé Británii z poloviny 11. století, které jsem musel vlastním tělem bránit před zvědavě šmátravýma rukama svých bratří.Jinak v opatském chrámu jsme nebyli jen na prohlídce, ale i na ‘Service’ neboli chórových modlitbách. Dvanáct zpěváků zpívalo místy až šestihlasně (pokud jsem se nepřepočítal) úžasné hymny a žalmy prvních nedělních nešpor. Seděli jsme spolu s dalšími asi 30 lidmi přímo v chórových lavicích, z nichž pořídil Štefan potajmu tento záběr chrámové klenby. Fotografování zde přísně zakázáno, pochopitelně!Abych skončil tak nějak klasicky, tak na závěr fotka z loučení s naším kamarádem Peťom, který se ve středu ráno vracel zpátky na Slovensko. Loučení bylo neveselé, asi chápete, proč jsme si dali černé pivo… Takže, milí čtenáři a kamarádi, přeju vám všem pěkný a požehnaný nový rok, mějte se moc hezky.

Váš Gambi

Advertisements
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s