Pařba národů aneb kulturní večírek

Ahoj, ahoj!

Jsem tu opět s informačním sloupkem z Říma. Největšími atrakcemi posledních dní byl sobotní kulturní večírek a nedělní návštěva Vatikánu. O Vatikánu (nejen o bazilice, ale hlavně o tom, jak dokázal být v 17.st. myšlenkově moderní) jsem psal v článku předchozím.

Takže něco k té pařbě. Je to hodně silné slovo, asi byste si pod tím představili většinou něco jiného. Na kulturní večer jsme se měli připravit dopředu a představit ostatním něco typického z naší kultury (tanec, zpěv, kroj…). Je vám asi jasné, že zrovna v těchto třech věcech jsem byl úplně mimo…

Musím říct, že je obdivuhodné, co za neskutečný hadry a všelijaký krámy s sebou někteří dotáhli z vlasti. Tady vidíte část vietnamské skupiny před jejich choreografickým vystoupením. Tančili jakousi mazurku či dupáka nebo co to bylo, připojil se k nim i “Vietnamec” Václav Klement.

Celý večer moderoval neskutečně legrační Steve z Keni, který se dokázal přidal i k ostatním na jakýkoliv taneční rytmus. Tady předváděl solo tanec z jeho domoviny.Druhá nejpočetnější kupina – Indové – předváděli závod na lodích, který je velkou tradicí v oblasti Kerala. Jsou to zběsilé závody, kdy na jedné lodi pádluje i přes 100 pádlařů. Celkem maso, viz např. http://ishare.rediff.com/video/entertainment/the-amazing-kerala-boat-race/684782 George ve své slušivé róbě indickou skupinu uváděl.Hezkou scénku o evangelizaci indiánů španělskými kolonizátory předvedli naši Mexičané Gabriel a Alphonso.Ostatní “Hispánci” (Argentinec Marcelo a Peruánec Daniel) na to čuměli jak puci. A nejen oni…Spolu s Vladkem Baxou (jde do Azerbajdžánu) jsme oživili zaniklé Československo. On si dotáhl krásný kroj, já si oblékl typický český úbor. Chápete, že moje mysl už není v Česku, ale v Banglaéši, proto ta muslimská čepka na hlavě.Možná se ptáte, co jsme předváděli. Celkem nic. Zazpívali  jsme “Vínečko bíle” (dokonce se k nám přidal i “Čech” Václav) a nalili všem Becherovku. Tím jsme si ostatní získali, protože becher překvapivě chutnal naprosto všem.Alex z Jižní Koreje (jde do Malawi) zazpíval dojemnou korejskou píseň. Opět se k němu přidal tentokrát “Korejec” Václav Klement. Ohledně vlastní kulturní identity byl Václav trochu rozpolcen.

Je jasné, že každý si vše chtěl fotit a natáčet na své foťáčky či mobily. Zde Eugene, a pod ním Daniel.

Po skončení oficiální části večírku se každý s každým chtěl vyfotit v neskutečných variacích. Tady jsem s Truongem,tady s Tienem (Joseph) a spolubratrem z Nigérie, který tu studuje a byl nás tu jen navštívit. Už nevím, jak se jmenoval. Ale černej byl dost.

Zde skupina frankofonních černoušků (Florent z Mali, Pascal z Rwandy, Max z Konga a Simplice z Kamerunu) s Vietnamcem Petrem.

Bosco zvaný Buddha a Tien (Joseph).A na závěr já a George z Keraly.

Čechy asi zajímá, co se pilo a jak to pokračovalo. Takže, kromě 1,25 L Becherovky a dvou sladkých likérů (Limoncello) od Itala Vittoria (zde rozléván Vladkem),

bylo na večírku jen samé nealko. Ono totiž ve skutečnosti to vypadá tak, že někteří opravdu nejsou moc zvyklí pít, anebo jim to dokonce nechutná. Navíc někteří řádně salesiánsky formovaní (např. Vietnamci) pití alkoholu mimo společný program v nějaké menší skupině – třeba na pokoji – ani neznají. Takže je to s Poláky trochu učímě a zachraňujeme kulturu dobrého pití, i když je to velmi slabý odvar líšeňských besídek.  Po pravdě ale k těm Polákům – ti mají celkem výdrž, ale spíš se řídí heslem: čím víc % alkoholu, tím líp. Takže tu pořád kupujou pivo, který se jmenuje Extra Strong, má 8,9%, je strašně sladký a silný, a klasický český pivař zvyklý na pořádný ležák ho skoro není schopen vypít. Ale zato pěkně motá… Takže s tou kulturou pití to někdy není zas tak slavný.

Ale to už jsem se rozepsal až moc, takže zase příště. Mějte se hezky. G

Advertisements
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s