Moderní Vatikán…

Zdarec lidi,

v neděli jsme byli ve Vatikánu na mši u hrobu sv. Petra, a to už v 7h ráno, vycházelo slunce a krásně osvěcovalo fasádu.Většina z mimoevropských misionářů byla u sv. Petra poprvé, takže měli docela silný zážitek. V sakristii přede mší se nás ujal krásně fialový a slaďoučký ministrant, který nás doprovodil dolů k hrobu.Cestou z krypty jsme museli dát přednost průvodu vznešených pánů.Později jsme se dozvěděli, kdo to byl. Tak, jako my jsme v Římě na kurzu a učíme se, jak být dobrými misionáři, tak tito pánové byli noví biskupové, a ten den slavnostní mší zahajovali kurz “jak být dobrým biskupem”.

Cestou z baziliky už bylo světlo zase trochu jiné.Dostali jsme rozchod na celý den, tak jsem se toulal hlavně po muzejích. To by vás asi moc nezajímalo. Tohoto pozdně řeckého bronzového chlapce z 1. století př. Kr. byste ale mohli z učebnice znát.

Byl jsem ale taky v Palazzo della Cancelleria na moc zajímavé výstavě o Matce Tereze, která by měla letos 100 let. Potkal jsem tam jednu z Misionářek Lásky – sestru Van – původem z Francie. Vyprávěla mi o  jejich působí v Bangladéši, že tam sestry chodí raději než do Indie, protože prý Bangladéšani jsou velmi milí. Takže paráda…Ok, proč ale píšu “Moderní Vatikán”? Kvůli článku, který jsme probírali v týdnu a který je pro mě zatím nejmilejším překvapením ohledně působení katolické církve v misjích. Jedná se totiž o Oficiální instrukci “Svatého Oficia” neboli Vatikánu  k misiím. Zde konkrétně k misijnímu působení v tehdejším Království Tonkinu a Končinčíny (dnešní jižní část Číny) z roku 1659! Neuvěřitelně moderní. Posuďte sami.Myslím, že není třeba to celé překládat (hlavně se mi tedy moc nechce), ale aspoň pár střípků:

9. Vyvaruj se politického působení a státních záležitostí, a nikdy nepřijímej pozici v civilní administrativě, i kdybys k tomu byl oficiálně vyzván a opakovaně o to žádán…

11. Lidem hlásej poslušnost jejich vládcům, i kdyby jim působili těžkosti…

12. Nevužívej svého úsilí k tomu, abys přesvědčoval lidi, že by měli změnit své obřady, zvyky nebo zvyklosti kromě těch, které jsou evidentně proti náboženství nebo dobrým mravům. Co by mohlo být nesmyslnější, než přinášet Francii, Španělsko, Itálii nebo jinou evropskou zemi do Číny? Nepřinášej jim svou zemi, ale víru, takovou víru, která neodmítá ani nepoškozuje obřady a zvyky jakéhokoli národa… raději se snaž je chránit a podporovat…

…Poku jde o zvyky, které jsou vyloženě zlé, měl bys je odmítnout spíš pokynutím ruky a tichem než slovy…

Advertisements
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s